Antonio Military - Tričko Dornier DO-17 XL
Kód: ANT0213200916Detailní popis produktu
Unisexové tričko s potiskem Antonio Military s německým bombardérem Dornier DO-17 pro piloty a modeláře. Velikost XL, 100% bavlna se silikonovou úpravou je zárukou příjemného pocitu při nošení. Látka 200 g/m², pleteno single jersey, zelená olivová barva, luxusní dárkové balení.
Dornier Do 17 žije!
Létající tužka pro bleskovou válku. Zní to divně, viďte? A přece má tohle spojení několika nesourodých slov své opodstatnění. „Letící tužka“ se přezdívalo německému bombardovacímu a průzkumnému letounu Dornier Do 17 a blitzkrieg neboli blesková válka je bojová doktrína založená na rychlém a hlubokém průniku motorizovaných a mechanizovaných jednotek obranou nepřítele. Ovšem aby byla opravdu účinná, musí tanky podporovat i další bojová technika, kromě jiného letectvo. Základem bombardovacího letectva Luftwaffe pro tento způsob boje byl právě letoun Dornier Do 17.
Svou bojovou premiéru začaly Do 17 v roce 1937, ve španělské občanské válce, kde byly používány v Legii Condor. Spolu s Heinkelem He 111 byly v letech 1939–1940 hlavními bombardéry Luftwaffe. Výroba Dornier Do 17 skončila v létě 1940, když tento letoun nahradil silnější stroj Junkers Ju 88. Do 17 zůstal na nebi až do konce války jako vlečné, experimentální a cvičné letadlo, ale jeho hvězda pomalu zapadala. Poslední kus byl sešrotován ve Finsku v roce 1952.
Vypadalo to, že pověstná „létající tužka“ je pohřbena pod nánosem dějin, ale… Ukázalo se, že jeden exemplář skrývá pouze spousta slané vody. V roce 2008 Dornier Do 17 objevili potápěči u břehů hrabství Kent. V hloubce asi 15 metrů tam víc než sedmdesát let vzpomínal na slavnou bitvu o Británii, v níž byl pravděpodobně sestřelen. Nacistické Německo se tehdy pokoušelo ovládnout oblohu nad ostrovy.
Britové téměř neporušený německý bombardér nyní vyzvedli z hlubin kanálu La Manche, akce stála stovky tisíc liber. Vše financovalo Muzeum britského královského letectva, které hodlá Dornier Do 17 zahrnout mezi své exponáty. Tento unikátní nález umožní muzeu lépe přiblížit lidem okolnosti památné letecké bitvy, při níž britské a německé letectvo ztratilo celkem téměř 3 000 strojů. A tak v muzeu RAF bude mezi anglickými letouny paradoxně odpočívat německý bombardér, který měl za úkol ničit je samotné i zemi, kterou bránily. Snad mu to anglická letadla po těch desítkách let odpustí. Ostatně, „létající tužka“ za nic nemůže. Byla jen nástrojem v rukou uchvatitelů.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.